Historie závodu

Čtyřiapadesátý ročník, to je už hodně dlouhá tradice jednoho závodu. Proč a jak byl tento závod veslařským klubem Slavia Praha založen?

Na přelomu 60. a 70. let svazová trenérská rada doporučila v celoročním plánu zkvalitnění jarní přípravy na vodě a zvýšení počtu kilometrů, což vyvolávalo potřebu také pomocí závodu poměřit kvalitu přípravy. Podobné distanční závody existovaly zvláště na podzim, na závěr sezony, např. závod Zbraslav – Praha.

Byla to především osobní iniciativa Franty Cvrčka, letitého slávistického trenéra a funkcionáře, zasloužilého člena č.3 VK Slavia, který byl v té době také předsedou svazové trenérské rady. Franta vypracoval návrh a podobu uvažovaného skifařského závodu, který byl následně svazem schválen a zařazen do termínové listiny jako první závod sezóny, obvykle koncem března.

Výhradním pořadatelstvím byl určen VK Slavia, se startem a cílem u plata VK Slavia, s délkou trati 6 km a s otočkou u VK Smíchov. Závod dostal název O cenu Jaroslava Ondráka, na počest dlouholetého úspěšného slávistického skifaře, který v červnu 1969 tragicky zahynul na motorce. Ve Slavii byla na putovní pohár uspořádána finanční sbírka, kam vložili peníze závodníci a částku doplnil výbor klubu. V archivu klubu byla uložena i zakládací listina s uvedeným výčtem vkladů.

Koncem března 1970 se konal první ročník tohoto skulérského závodu. Povětrnostní podmínky v této roční době byly často velmi drsné. Sněžení, mráz a krutá zima během závodu nebyly výjimkou. Prvním závodem sezóny byl ještě do nedávné doby a teprve v posledních letech došlo z termínových důvodů a celoročního programu reprezentantů k přeložení závodu do pozdního podzimu, aby byla umožněna účast i nejlepším českým veslařům.

Velkou podporu poskytl závodu v jeho začátcích olympijský vítěz ve dvojskifu z roku 1960 Václav Kozák, v té době šéftrenér Dukly Praha, který reprezentantům vybral skifařský závod jako nominační a jednou sám jako veterán i startoval. Nováčci v Dukle se báli, aby je neporazil, což se některým i stalo.

Rekordmanem v počtu startů je úspěšný olympionik z r. 1980 Vladek Lacina z Blesku, který pro nemoc vynechal jen jednou a v roce 2013 dovršil počet neuvěřitelných 43 startů. Dalším rekordmanem v roli hlavního rozhodčího a startéra je Arnošt Poisl, který je startérem od prvého startu dosud.

Časem byl závod rozšířen o letos již 36. ročník závodu čtyřek mužů bez kormidelníka O cenu Milana Suchopára, rovněž tragicky zahynulého, odchovance Klubu veslařů mělnických, ale v té době již slávisty. Další rozšíření původního závodu skifu mužů vzniklo na podporu ženského veslování, a tak vznikl závod ve skifu žen. Konečně se později přidali skifaři a skifařky masters, čtyřka bez masters a další disciplíny.